مشروح بیانات حجت الاسلام باقریان در خطبه دوم -(1397/07/06)

بسم الله الرحمن الرحیم.الحمدولله رب العالمین وصلی الله وعلی سیدنا محمد.اللهم صلی وسلم علی ائمة المسلمین علی بن ابی طالب وفاطمة زهرا والحسن والحسین وعلی بن الحسین ومحمد بن علی وجعفربن محمد وموسی بن جعفر وعلی بن موسی ومحمدبن علی وعلی بن محمد والحسن بن علی والخلف القائم .امنالله فی بلاده وحججه علی عباده .

اللهم غفرللمومنین والمومنات والمسلمین والمسلمات اوصیکم عبادالله ونفسی به تقوی الله فان خیر زاد تقوی .خود وشما خواهران وبرادران عزیز را به رعایت تقوی وحدود ومقررات الهی سفارش می کنم.

نکته اول:باز هم تشکرمی کنم از همه روحانیون عزیزومداحان وهیئات مذهبی وجوان ها ومسن ترها وهمه کسانی که دربرپای مراسمات باشکوه ومنطقی عزاداری ابا عبدالله الحسین کمک دادند وهنوز هم سفره معرف اهل بیت در خانه هایشان پهن است.

من گزارشی را خواندم واز جایی مطمئن خدمتتان عرض می کنم که می گوید امسال عزاداری امام حسین در کل جهان نسبت به سالهای گذشته باشکوه تر برگزار شد.در افغانستان وکابل  مساجد مملو ازجمعیت وجمعیت های چندصد هزار نفری وچند ده هزارنفری در پاکستانی که همیشه شیعیان خوف جانشان را داشتند وعزاداری هایشان مورد هجوم ترورستها قرار می گرفت خوشبختانه بین شیعه وسنی هردو عزا داری رونق بسیار بیشتری داشت.

در اروپا وبرخی از کشورها گفتند جمعیت های چند ده هزار نفری گاهی برای عزا داری حرکت کردند ورا افتادند.این نوید بخش است که مردم جهان کم کم متوجه می شوند .اگر یک روزی دنبال کمونیسم بودند برای نجات خودشان واز پشت به آنها خنجر زدند واگر برای نجات از دست مستکبران وظالمین به دنبال مکاتب انحرافی بودند ،امروز همه باید بیایند در اطراف سرور وسالار شهیدان جمع بشوند تا بتوانند نجات پیدا کنند.

در آخر دوره صدام تمام حرم های ائمه را گرد وخاک گرفته بود ،آن کاروان های که اوائل زیارت رفتن در دوره صدام فیلمش موجود هست ،گرد وخاک همه جارو گرفته بود ،بسیاری از این ها متولیانشان از دشمنان بودند وکسی جرات زیارت رفتن نداشت وسالهای سال ممانعت می کردند.

از آن روزها خیلی تا امروز نگذشته که ما الان شاهد بازسازی حرم های اهل بیت هستیم.شاهد این هستیم که اگر همین الان ظرفیت در عراق وجود داشته باشد وامکاناتی باشد از تمام دنیا تاصدها میلیون نفر برای زیارت می آیند.

چند سال گذشته ؟ خیلی زیاد نیست با این امکانات کم ومحدود ،مردم جهان کم کم متوجه می شوند که مکتبی که باعث نجات آنها شد ومی شود آن مکتب ابا عبدالله الحسین است. انشالله ما هم قدرش را بدانیم .نقشه های که دشمن برای اختلاف ،تفرقه وآسیب زدن به این موضوع کشیده که البته نقشه های مخوف هم کشیده  انشالله خداوند با دعای امام زمان کید دشمنان را در این زمینه به خودشان بازگرداند.

نکته دوم .روز دوشنبه را روز همبستگی با کودکان فلسطینی اعلام کردند.ای کاش رسانه های کشورهای غربی فقط یک کار می کردند،یعنی جنایات رژیم صهیونیسم را برجسته می کردند.

ما سلاح نمی خواهیم بدهند،چون عرضه این که بگویند سلاح دادیم را ندارند.البته پشت صحنه دست دردست آنها هم دارند.ولی امیدواریم یک روز جهان عرب که حیثیت شان را اسرائیلی ها له کردند و همچنین وابستگانه به آمریکا وحکامشان که آنهارا له کردند،متوجه این موضوع بشوند.حکامشان حتی حاضر نیستند در حد یک محکومیت ساده وظاهری وبرجسته کردن شیطنت های رژیم صهیونیسم در دنیا اقدام کنند.

ما افتخار می کنیم که ایران اسلامی این پرچم را بردوش دارد.آن زمانی که یک جوان ده دوازده ساله را صهیونیسم ها تعقیب کردند واو پشت پدرش مخفی شد اورا دورش زدند وکشتند ودر یکی از رسانه های غربی پخش شد همین خبر باعث زمین گیرشدن دستگاه های رسانه ای غرب وشرق در مقابل این موضوع شد واز آن روز تا به امروز عنوان رژیم کودک کش به این رژیم داده شد.

این در حالی است که بسیاری از مسلمانان غافلند،خوابند،کمک نمی دهندوحتی همراهی با این رژیم دارند.انشالله به تمام دنیا به مردم عرب وبه شیعه واهل سنت بگویم که این پرچم مظلومیت را حسینی ها برداشتند وانشالله به دعای امام زمان رفع ظلم از تمام منطقه بشود.

مسئله بعدی روز چهارشنبه هست که مصادف است با تخریب حرمین شریفن ،عسکریین در عراق ومتلاشی کردند واهانت کردند که خوشبختانه سر منشا بیداری شیعیان شد.اینها توطئه هایشان را از آنجا شروع کردند وما خوشبختانه شاهد این هستیم که تمام توطئه ای که برای از بین بردن آثار شیعه در عراق ودر سوریه وجاهای دیگر داشتند خنثی شد.

گرچه بعضی از این آثار را منفجر کردند ولی شیعه بیکار ننشست ،شهدای مدافع حرم بیکار ننشستندوبا اهدای خون خودشان ما شاهد سربلندی شیعه هستیم که اینها نتوانستن به شیعه اهانت کنند.اگر می توانستند حرم حضرت زینب س را از بین ببرند دیگر حیثیتی برای شیعه باقی نمی ماند.واین جای افتخار دارد.

انشالله خداوند همه شهدا چه از ایران وافغانستان وسوریه وعراق ویمن همه آنها را با شهدای کربلا محشور بفرماید.

اما دوتا نکته دیگر عرض کنم. تدبر مقام معظم رهبری را باید آفرین بگویئم بر اثر برخی مسائلی که بودمانند مسائل اقتصادی وارز که مشاهد می کنیم حضرت آقا با رصدی که از فرمایشاتشان می کنیم وپیگیری می کنیم ،متوجه یک نکته شدم واین را خیلی ها غافلند.

اول سال بعضی از رسانه هابه دست دشمن حتی  گیر داده بودند به دولت که قرار است ریئس جمهوردر مجلس استیضاح شود وعوض شود یک سری این شایعه هارو گوشه وکنار مطرح کرده بودند.معلوم بود که این مسئله برای دودسته کردن مردم ایران بودویک حاکمیت ودوگانه ودوگانگی به وجود آورند.

اول در راس نظام دوگانگی درست کنند وبعد خودشان بیایند پشت سر یک طرف قرار بگیرند واگر آسیبی هست بگویند ما با این هستیم.خلاصه بحث ارز وتوطئه های که در پیش داشتند به یک حربه سیاسی تبدیل کنند تا بتوانند مردم ایران را به دو دسته تقسیم کنند.

مقام معظم رهبری در مجلس ومجلس خبرگان وجاهای مختلف این هشدار را دادند که امروز ،روز این بحث ها نیست  ،امروز روز وحدت است.امروز قوای سه گانه وهمه انسانهای در نظام باید متحد بشوند وبرای حل مشکلات قدم بردارند این در حقیقت خنثی کننده آن توطئه دشمن بود.

یعنی مقام معظم رهبری کاری کردند که دیگر حتی دولت محترم بهانه ای نداشته باشد وبگویند اینها آمدند برای من موج درست کردند ومشکل به وجود آوردندوگرانی ها به خاطر این است وخرجی ها هم پشت سرشان جمع شوندودر نهایت گل این کارشان را بچینند.

ایستادگی در مقابل آمریکاست که این مسئله را به وجود آورده است.اگریک صدای نسبتا قوی در کشور بلند می شد که این مال تحریم ها است و با آمریکامی شود مذاکره کرد مطمئن باشید الان ملت ما دودسته بودند ،وما نمی توانستیم مقابل آنها بایستیم .

این سخنرانی پانزده دقیقه ای ریاست محترم جمهوری در سازمان ملل که تقریبا همه کارشناسان تحسین کردند،درمقابل سخنرانی ترامپ ،موقعیت جهانی ومنطقه ای وایستادگی ما را به شدت تقویت کرد.سخنرانی که با سخنرانی های دور های قبل ایشان قدری متفاوت بود.سخنرانی که با منطق ،باگفتگو،واستدلال وبا زبانی مه دنیا می فهمد.

ایستادگی واستقامت ما براصول مان وامنیت مان وبر موشک هایمان وبر قوای نظامی وانتظامی مان وبر ایستادگی مان ،حقانیت این مسئله را اثبات کردواینکه آمریکا در دنیا یک جانبه گرا شده ،یک روز برای آلمان واقتصادش شاخ وشونه می کشد ،یک روز برای روسیه ویک روز برای چین ویک روز هم برای ما شاخ وشونه می کشد.

ریئس جمهور در سخنرانی پانزده دقیقه ای خودشان این مسئله رامطرح کردند وانصافا کارشناسان تقدیر کردند وگفتند بسیار این موضع در دنیا وحتی کشورمان موثر بود.در مقابل سخنان واهی ترامپ که چند بار تمسخر حضاررا در سازمان ممل بر انگیخت وگفت من برای خروج از برجام خیلی از کشور هارو همراه خودم کردم ازجمله عربستان وکویت وقطر ورژیم صهیونیستی این هارا می گوید خیلی از کشورها ودر سخنانش گفت:به اندازه دو دوره ریاست جمهوری آمریکا کار کردم که این موضوع باعث خنده عده ای شد.

در سخنرانی به آلمانی ها گفت نمی دانم که کجا با من همراهی نکردند وباعث خنده حضار شد .آمد برای روسیه وچین شاخ وشانه بکشد وهشدار بدهد وفرصتی پیدا شد در دنیا که همه متوجه یک جانبه گرایی وخوی درندگی و دد منشی آمریکا بشوند.

نکته آخر این است که ما آرزو می کنیم این وحدتی که در کشور به وجود آمده این را برهم نزنند ،ما نقاط ضعف بسیاری در اقتصادمان داریم .در ادامه صحبت های هفته گذشته فقط سه جمله عرض می کنم.

تحلیل ساده ای هفته گذشته از اقتصاد ایران داشتم وآسیب های که ما داریم ،برداشت بنده این است ،همانطور که عرض کردم وکارشناسان هم می گویندکه کم کاری ها وندانم کاری های ما ،ما را به این روز انداخته است.این ندانم به کاری ها را باید جبران کنیم مقاله ای را بنده نوشتم وجایی هم چاپ نکردند.

در زمان رحلت اقای رفسنجانی بعضی ها سعی کردند از گفته بنده که گفتم آقای رفسنجانی وزنه ای هست ونباید اجازه بدهیم دشمن اورا مصادره کند برداشت نادرست داشته باشند.عده ای در گوشه وکنار علیه من صحبت کردند والبته بیانات مقام معظم رهبری در مورد ایشان هم وجود دارد ونباید اجازه بدهیم ایشان را مصادره کنند.

آنروزی که در دولت سازندگی ،اقتصاد کشور در دوره دوم داشت متلاشی می شد یکی از طلبه های نقاد سرسخت برای تفکر اقتصادی ایشان من بودم ونوشته هایم موجود است.آن روزها خیلی ها حمایت می کردند والبته ما هم از دولت حمایت می کنیم ولی شاید به تفکر اقتصادی که حاکم است نقد کنیم وبا کسی رود بایستی نداریم.

آن دوره را که آرزو داشتیم برای دولت های بعدی درس بشود ولی نشد ودقیقا همین درد سر برای دور دوم اقای احمدی نژاد به وجود آمد.باز ما آمدیم ونقد کردیم .یک عده ای حرفه های زدند ولی ما باز از همان سوراخ بار سوم آسیب دیدیم.تا کی قرار است ما از یک سوراخ صدها بار آسیب ببینیم؟

بحث ما این است ،این که مقام معظم رهبری سعی می مند در جامعه تنش و دو دستگی پیدا نشودوما اگر بخواهیم هر روز در جامعه به همدیگر اتهام بزنیم واین به آن تهمت بزند وراه نفوذ به اقتصادمان را تشخیص ندهیم ،همیشع آسیب می بینیمومعلوم نیست که بتوانیم جمعش کنیم .

خواهش من این است  یک مشکلی که درکشور هست ،دیکتاتوری محض است و خیلی ها فکر می کنند که دیکتاتور از شخص اول نظام ومملکت به وجود می آید.خیر دیکتاتور معنا ومفهومش این است که شما دیگران وکارشناسان را که در موضوعی دخیل هستند را به حساب نیاوری.

در همین دفاع مقدس شبهای عملیات که می شد رزمنده ها دور هم جمع می شدند وسراینکه ازکدام طرف بع دشمن حمله کنیم بحث می کردند .امام فرمود طلبه ها گاهی کتاب برسر هم می زدند.ولی وقتی عملیات ترسیم می شد وبه میدان می آمدند در آنجا همه باهم بودند والان این مسئله راجامعه ما نمی بینیم .

همه می گویند سنگ یک من هستیم وخودمان می فهمیم طراحیهای می کنند که این طرح ها چهار روز بعد گندش در می آید ما حق همدیگر را نمی دانیم بنشینیم با همدیگر صحبت کنیم وباهم همراه بشویم وبرای اقتصاد کشور وبرون رفت از این موقعیتی که خیلی طرح های زیبا می شود اجرا کرد فکری کنیم .هر روز مایک آسیب می بینیم واین خیلی زشت است برای ما واین نمونه ای کوچک است.

هفته گذشته آقای کوهکن اینجا بودند ونیم ساعتی ما باهم صحبت کردیم.وردوی مسجد یک عزیزی به من گفت که قراراست دوتا لوله از اطراف زاینده رود ببرند.برای من سوال شد مگر می شود یک طرحی یک شبه زایئده شود وآن هم در فکر یک نفر که استان را عوض می کندویک شهرستان را نابود می کند.طرحی که مردم شدیدا بر روی آن حساسند.

من این مسئله را خدمت آقای کوهکن گفتم وایشان اظهار بی اطلاعی کردند.واقعا تاسف خوردم در یکی از مساجد  هم این موضوع را تحلیل کردم وگفتم کار ما در این نظام به جای رسیده است که برای یک شهرستان سی صد هزار نفری یک نقشه کشیده می شود اصلا نمره آن بیست بیست وخیلی خوب .اما شما چه توقعی داری مردمی که بیست را نمی فهمد با شما همراهی کنند.

نه ائمه جمعه ونه نماینده مجلس آن طور که فرمودند ونه شورای اسلامی ونه توده هادر جریان این موضوع نبودند.بعدشما می آیی پیش روی مردم یک چنین کاری انجام می دهید .این نشان دهنده نا پختگی یک سری از کارهاوبرنامه های ماست که ما دیگران را وآنهای که موثرند را به حساب نمی اوریم.

می دانید معنا ومفهوم این چیست؟معنا ومفهومش این است که ما فردا وقتی مردم مشکل درست کردند به نیروی انتظامی می گوییم باید جلوی مردم را بگیرد ومن درخطبه بگویم وشخص دیگری جای دیگه بگوید ،من هم در جواب گفتم به هیچ وجه مردم را رها نمی کنم.ما اصل برایمان مردم هستند .مردم ما منطقی هستند واگر درست توجیه بشوند که کسی می خواهد حقشان را بدهد همراهی می کنند.

من از پشت تریبون نماز جمعه به شما می گویم:بعضی ها فکر می کنند ما می گویم برنج برنج ،نه اگر کشاورز ما مطمئن شود که آب در حد عادی به او می دهند وسال بعد هم می دهند والله این کشاورز همراهی می کند اما کشاورز می بیند هرجا توانستن پایش را له کردند وسال بعد هم حقش را ندادن این کشاورز هم اعتماد ش را از دست داده است.

امروز این ازدست رفتن اعتماد ها در جامعه بخشش به خاطر رفتارهای ما است .فرد فکر می کند که حقش را نمی دهند .اگر شما توانستی قانعش کنی دریک جمله یا دوجلسه تضمینی وضمانت بدهی که اقا این مسیری که می روم تو نابود نمی شوی بعد ده سال دیگر حقت ضایع نمی شود این کشاورز حتما همراهی میکند .

اگر کشت جایگزین ومعقول برای کشاورز قرار دادی قطعا همراهی می کند.امسال در لنجان گفتند که لنجان آب را خورد .بیست درصد زمین ها ی لنجان کشت شد واین بیست درصد هم ده درصدش همان اول خشک شد وجواب نداد.آیا کشاورز اگر قانع شود که سال دیگر می تواند این را به پنجاه درصد برساند همراهی نمی کند؟به خدا قسم همراهی می کند.مردم همراهی می کنند.

ما باید به فکر مستضعف هم باشیم اینکه طرف چه بلائی برسرش می آید با دوتا بچه ،بی کاری که دادرد واحساس می کند هیچ کسی به فکرش نیست جری می شود .این شخص حاضر نیست حتی نماز هم بخواند اگر فهمید باقریانی که از نماز دفاع می کند این هم مقصر است لج می کند.به نماز هم پشت  پا می زند.می گوید اینها نماز را می بینند ولی من که دارم نابود می شوم را نمی بینند.تبعیض وفساد را نمی بینند.

این ادامه آن خطبه اولم است که ما بعضی وقتها رفتارمان طوری است که مردم خودمان هم گاهی به ما بی اعتماد می شوند.این اعتماد مردم را باید خیلی روی آن سرمایه گذاری کنیم. باید با حلم وحوصله وبردباری وتامل با مردم گفتگو وصحبت کنیم با نخبگانشان وبزرگانشان وبا افراد مختلف در طرح ها استفاده کنیم تا بتوانیم از این مسیر خطرناک عبور کنیم.

خدایا امام زمانمان برسان.

دسته بندی: 
  • مدیریت جاری
  • مدیریت جمعه
  • خطبه های نماز جمعه

نظرات (0)

نظر خود را ثبت کنید.