مشروح بیانات حجت الاسلام باقریان در خطبه دوم -(1397/08/11)

خود وشما خوهران وبرادران عزیز را به رعایت تقوی وحدود ومقررات الهی سفارش می کنم .

روز یکشنبه مصادف است با سیزدهم آبان روز تسخیر لانه جاسوسی آمریکا که این لانه بعد از انقلاب به محل طراحی و برنامه ریزی علیه انقلاب تبدیل شده بود . و دانشجویان پیرو خط امام توطئه ها را که دیدند دست به اشغال این لانه جاسوسی زدند و صدها مدرک وسند توانستند از آنجا بدست بیاورند . مدارک واسنادی که کینه مستکبرین را ثابت می کرد .

روز ملی مبارزه با استکبار جهانی هم هست وروزی است که در سال 57 ارتش رژیم گذشته دانشجویان ودانش آموزان را در این روز مورد هجمه قرار داد وصدها نفراز آنها را به خاک وخون کشید . روز مبارزه با استکبار یک روز زنده در تاریخ جمهوری اسلامی است . روز مبارزه با استکبار روزی است که یادآور مبارزه همه امبیا با فرعون ها وفرعون صفت ها است . طول تارخ محل جنگ و نزاع دو گروه است . شیطان صفت ها ومستکبرین وظالمین واز آن طرف مظلومین ، ولذا تعطیل بردار نیست این روز ، تازمانی که مستکبرین عالم حضور دارند ونقشه می کشند وطراحی می کنند .  طبیعتا این روز وجود دارد . همین الان ما شاهد توطئه های شبانه روزی آنها  هستیم .

نزدیک پنجاه نفر را در یک راه پیمای ساکت برای اربعین در نیجریه به خاک وخون می کشند وشهید می کنند ورسانه های غربی وشرقی دم بر نمی آورند . اما اگر جایی یک نفر از آنها مجروح بشود همه دنیا را فریادشان کر می کند . اما اگر مظلومی در دنیا باشد که در خط آنها نباشد آنها دم بر نمی آورند .

روز دوشنبه روز فرهنگ عمومی است . فرهنگ به دو دسته تقسیم می شود . فرهنگ خاص ، که فرهنگ درس و تحصیل وحضوی ودانشگاهی دانشجویی ودانش آموزی وکتاب یا فیلم وسریال وآن چیزی که خواست یک گروه ویک قشر است وتخصصی است این می شود فرهنگ خواص .

فرهنگ عمومی آن عادات مردم رفت و آمد مردم آداب ورسوم مردم که همه مردم در آن دخیل هستند. و فرهنگ عمومی نقش بسزای در سعادت یک امت دارد .  امروز شما یک نفر را پیدا نمی کنید که از شیوه ازدواج ما در جامعه راضی باشد . خیلی خیلی کم ونادر . همان کسانی هم که یک جایی برای جهزیه آنچنانی برای مهریه آنچنانی برای تشریفات آنچنانی چانه می زنند در درون خودشان نا راضیند .

اما می بینی شرایطی را ما به وجود آورده ایم در این دوران وا نفسا که ازدواج جوان تا سی چهل سال عقب می افتد . می خواهد ازدواج کند انواع و اقسام پیرایه های  که ما به  این بسته ایم  این به فرهنگ عمومی بازگشت می کند .

بحث اموات وتشیع اموات وتکریم اموات آن هم همینطور است . هر جایی برای خودشان یک رسمی دارند .بسیاری از آنها رسوم اجتماعی است ، مسائل دینی ومذهبی نیست گاهی جوانهای ما فکر می کنند که اینها مسائل مذهبی است . نه اینها یک سری از آن رسومات اجتماعی است چه بسا شهر به شهر هم خیلی فرق می کند . یک نفر از دنیا رفته میلیون ها هزینه می کنند ، برای جلسات  و برای شام و برای موارد مختلفی که در هاشیه ومقدمات و مؤخرات هست وگاهی تا یکی دو سه سال خودشان را درگیر وام وبدهکاری می کنند .

یا آداب ورسومی که برای ساخت منزل وخانه وجشن های مختلف ومراسمات مختلف است .اینها همه وهمه فرهنگ عمومی را شکل می دهد . و جا دارد که واقعا مسئولین امر بیشتر به این بپردازند . این ها قل وزنجیراست که دست وپای مردم را می بندد .

 همان طوری که در آیه قرآن می فرماید:  پیامبر مبعوث شده است تا قل و زنجیررا از پای مردم باز کند . پیامبر مبعوث نشده است تا قل وزنجیر را به پای مردم ببندد . این قل وزنجیر همین آداب ورسوم غلطی هستند که رواج پیدا کرده اند .

روز دوشنبه روز فرهنگ عمومی است انشالله که همه بتوانیم در این مسیر واقعا همه قدم برداریم در مسیر سالم سازی فرهنگ عمومی .

روز سه شنبه روز وقف است . عزیزان ، دنیای که ما در پیش رو داریم دنیای است صد در صد برای ما ناشناخته . ما این سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت ، که این ده شب در تکیه قمر بنی هاشم مورد بحث گذاشته ایم یک چشم اندازو یک نگاهی است به پنجاه سال آینده ما . که وضعیت ما چگونه خواهد شد . آیا وضع بی کاری بهتر خواهد شد . آیا وضع فلاکت بهتر میشود یا بدتر می شود .آیا آداب ورسوم غلطی که رواج دارد  وضع محیط زیسست ،وضع آب ،وضع زندگی مردم بهتر        می شود یا بدتر می شود .

آن چیزی که آرزو وآمال است وبرایش برنامه ریزی می شود این است که اینها نباشد وسفره آن جمع بشود ،سفره این نا ملایمات . هم دین می خواهد هم قرآن  می خواهد هم اسلام می خواهد . اما آن که واقعیت است ،واقعیت این است که بسیار بسیار دنیا پیچیده شده . این پیچیدگی را هم مومنین باید توجه کنند وهم برنامه ریزان باید توجه کنند .  امروز روزی است که یک اختراع جدید در دنیا     می تواتند صدها وهزران شغل را نابود کند . آن زمانی که تراکتور آمد با آمدن تراکتور هزاران نفر بی کار شدند . همینطور صد سال گذشته به مرور صد سالی است که بشر در حال بی کار شدن است.  

صنعت بعدی که آمد یک عده بی کار شدند ، صنعت بعدی که آمد یک عده بی کار شدند .تجهیزات وماشین آلات جای انسان را گرفت . خود کامپیوتر که آمد ،گاهی یک شرکت در حساب داریش پنجاه نفر را استخدام می کردند شرکت های بزرگ که اینها فقط حساب داری این شرکت را انجام بدهند. اما وقتی که کامپیوتر آمد اینها به پنج نفر تقلیل پیدا کردند . و بقیه بی کار شدند . تا فضای مجازی . الآن وضع خرید وفروش و بسیاری از مسائل دارد از طریق فضای مجازی انجام می شود . وای معنا ومفهومش بی کار شدن افراد بشر است . چه بخواهیم چه نخواهیم مسیر را داریم این طوری   می رویم . چند روز قبل خود صدا وسیما  نشان داد یک دستگاهی که صدو چهل پنجاه متر طول داشت .یک قول آهنی را می برند زیر زمین تونل را بکند وبرود جلو با کمترین نیرو .آنی که ما باید هزاران نفر را میگذاشتیم تونل بکنند .هزاران نفر را می گذاشتیم توی معدن کار کنند تا بتوانند استخراج کنند .یک قول آهنی را می گذارند کار بکند .وبشر دارد ربات های را اختراع می کند که هوشمندند .امروز کارخانه های اتومبیل سازی دنیا کارکران خودشان را بی کار کردند وبه جای آنها رباط های هوشمند را قراردادند .معنی ومفهومش بی کار شدن بشر است که کتابهای زیادی هم   نوشته اند .

حلا ما چه کار کنیم در اینجا چه پیش نهادی را خود آنها داده اند .بحث کار وبیکاری واشتغال بحث بسیار بسیار مهمی است . بحث سیاسی می شود .بحث استکبار اینجا مطرح می شود. بحث فشارها اینجا مطرح می شود . برنامه ریزی آینده ما چه باید باشد . ما یک موقع بی توجه با این مواجه     می شویم  می گویم شغل ایجاد کنیم وام بدهیم ، بعد هم می بینیم  خیلی کار خراب تر می شود و بدتر .اینجا است که هوشیاری می طلبد ،علم ودانش می طلبد ، من دو سه تا کتاب در این زمینه از دانشمندان مطالعه کرده ام . پیش نهاد های بسیار بسیار خوبی را دارند آنها می دهند  . می گویند چه کار کنیم بشر اگر بی کار شد نابود می شود فاسد می شود فقیر وگرفتار می شود . جسم وجاننش از بین می رود پس آیا معنا ومفهوم این اختراعات واین بی کاری بشر از این طرف نابود شدن انسان است ؟ همان طوری که همین الان توی جوامع مختلف می بینیم  ، بی کار میشود بعد فقیر میشود بعد ازدواجش عقب می افتد بعد خود کشی ها شکل می گیرد بعد رو می آورد به مواد مخدر رو می آورد به مسائل مختلف این فقط مال ما هم نیست توی کل دنیا همین طور است وکم وزیاد دارد . فقیری وبیکاری وهزاران هزار مسائل به دنبالش می آید. خود دانشمندان آنها میگویند چه کار کنیم ؟ این خیلی خیلی مهم است ، برنامه ریزی نیاز دارد .

می گویند این بی کاری اکر با مدیریت صحیح انجام بشود ، اگر ما مدیریت صحیح داشته باشیم     می توانیم بشر را نجات دهیم . یک حداقل های زندگی افراد بشر را باید تامین کرد این عدالت است .

من خدمت دوستان دوسه بار ازهمین خطبه و از همین تریبون عرض کرده ام .گفتم قدیم باز یک کسی یک دویست متر سیصد متر هزارمتر کشاورزی داشت یک زمینی داشت که دست بچه هایش را بگیرد وببرد در خاکهایش و یک کاری انجام بدهد. مشغول باشند چون اصل مشغول بودن مهم است .امروز شما می بینید کسی که در خانه آپارتمانی زندگی می کند صبح که خودش بی کار است یا بعدا می رود سر کار بچه هایش که بیرون می آیند هیچ جای را ندارند که بروند .غیر از خیابان وپارک نوردی ودور هم جمع شدن وانواع واقسام اینها . به راستی چه باید کرد آنها آمده اند مدیریت می کنند می گویند ما  باید مسیری را برویم که حد اقل ها برای همه تامین بشود .این خیلی مهم است ،خیلی بابد برنامه ریزی دقیق باشد ،که حد اقل ها تامین بشود .

دو- حد اقل ها اگر تامین شد بشر به انسانیت خودش بپردازد . بشر به تفریح سالم بپردازد ،به ورزش سالم برای جسمش بپردازد ، به عقلش بپردازد ،به مطالعه بپردازد ، به کارهای هنری سطح بالا بپردازد مشغول شود در سیستم های که هم  علم وهنررا رشد و گسترش می دهد ، وهم باعث گسترش انسانیت خودش می شود . این که الان سطح مطالعه در بین ما ها بشدت افت کرده این یک ظلم است. یعنی بچه های ماها دیگر اهل مطالعه هم نیستند . این که عمده مسائل علم ما وابسته شده به مدرک وپول تا زمانی که در دانشگاه یا حوزه مشغول هستیم مطالعه می کنیم وقتی که تمام شد کلا می بوسیم ومی گذاریم کنار و می رویم در خیابان واین طرف وآن طرف و می گوییم بی کار هستیم این یک مسئله نا مناسبی است . با بی کار شدن بشر در آینده شغل های هنری شغل های ورزشی بخصوص مسائل علمی اندیشه ها ، دانشها .

ومرحله چهارم زنده شدن کار خیر است .این را هم من عرض کنم ودعایتا ن کنم . این را اندیشمندان غربی دارند می گویند .یعنی فرض کنید همین اربعین ، موکب زرین شهر به عنوان مثال .صدها ساعت کار این دوستان انجام داده اند .برای چی انجام داده اند ؟ برای خدا هم خودشان را زنده کردند ،هم زندگی کردند وهم مشغول شدند . این دست کار، ها کارهای خیرمندانه . در خود آمریکا اینها تلاش کردند نزدیک یک میلیون سازمان خیریه مردم نهاد تشکیل بدهند وپزشک وکارگر وکاسب بی کار را در آن ساماندهی کنند که برود چه کار کند برود کار خیرمندانه انجام بدهد .چون می دانند غیر از این کاری ندارند .

کار خیر مندانه منتهی از نظر آنها فرق می کند .ورزش خیر مندانه .حتی آسیب دیده های اجتماعی را بروند خیر مندانه جمع کنند ،آن کسانی که مشکل دارند .بالای یک میلیون (ان جی او) را اینها توانستند سامان دهی کنند وانسانهای هستند که عشقشان پرداختن به این کارها است .ولی از دست آورد فیزیکی بهره مند بشوند .این است که به مناسبت روز وقف روز سه شنبه این مطلب را عرض کردم .

 حلا برنامه ریز های ما اگر به این توجه نکنند می آیند می گویند امروز هم می خواهیم توی ساختمان کارگران را مشغول کنیم . توی ساختمان چه طور می خواهی مشغول کنی ؟ وام بدهی بروند کارهای خاصی را بزنند . بله می روند وام می گیرند وکار را شروع می کنند بلافاصله ورشکست ونابود می شوند ما بار ها وبارها این هارا دیده ایم  . اگر مسئولین ما یک استراژی تعریف شده معینی که صادرات و واردات را ببیند، گمرک را ببیند،  کشورهای که رغیب ما در تولید هستند ببیند بعد بیاید به مردم ما بگوید این کار را انجام بده یا انجام نده ، این شغل را شروع کن یا شروع نکن .آنجا می توانیم بخشی از بی کاری را برطرف کنیم .اما اگر همین طور سر به هوا بیایم وبگویم یک وامی بدهید وکاری شروع کنند ، همان طوری می شود که شما الان می بینید ،بسیاری از اینها گرفتارند . سیستم بین المللی هم که طبیعتا آبرو ریزی  جهان غیر از خودشان را می خواهند . انشالله امید واریم که با ظهور امام زمان  بشر آن سعادت واقعی خودش که در پرتو عنایات حق تعالی حاصل می شود را درک کند .

پرودگارا امام زمان را برسان ...

 

دسته بندی: 
  • مدیریت جاری
  • مدیریت جمعه
  • خطبه های نماز جمعه

نظرات (0)

نظر خود را ثبت کنید.