مشروح بیانات حجت الاسلام باقریان در خطبه اول -(1397/08/11)

خود وشما خواهران وبرادران عزیز را به رعایت تقوا وحدود ومقررات الهی سفارش می کنم .

هفته ای که در پیش داریم مناسبت های معنوی بسیار مهمی دارد . شهادت رسول خدا ، امام مجتبی وامام رضا از مناسبتهای بسیار مهم است .

اربعین را هم پشت سر گذاشتیم ، اربعینی که جا دارد تشکر کنیم از امت اسلام به خصوص آن عزیزانی که زحمات بسیاری را برای خدا  متحمل شدند در این ایام ، تا راه پیمای بزرگ اربعین به بهترین شکل انجام بشود .راه پیمای که یکی از بزرگترین افتخارات این روز تشیع است . بسیار بسیار ساکت وآرام وخاموش ،ارزش های مکتبی تشیع را در دنیا دارد معرفی می کند .خیلی ها زحمت کشیدند در این مسیر انشالله خداوند به احسن وجه قبول بفرماید .

شاید آن کسانی که غرق در این میدانند توجه نکنند که چه عظمتی را دارند می آفرینند ،آن کسانی که هزینه میکنند وخرج می کنند وغربت الی الله قدم بر می دارند خودشان شاید خیلی به آثار آن فکر نکنند . اما از بیرون وقتی کسانی توجه می کنند وزیر ذره بین می گذارند به خصوص دانشمندان علوم سیاست از بیرون که نگاه می کنند این حرکت را به عنوان یک معجزه نگاه می کنند . معجزه ای که کمکم دارد دلهای مستضعفین عالم را به خودش جذب می کند .

فقط شیعه نیست از شیعه وسنی و مسیحی و گروه های مختلفی که از چهل پنجاه کشور دنیا در این راه پیمایی شرکت می کنند همه وهمه دارند بر مظلومیت ابا عبدالله اشک می ریزند . جا دارد واقعا از همه کسانی که زحمت کشیدند به خصوص موکب لنجا ن که یکی از منسجم ترین ومنظم ترین موکب های بود آن طوری که همه آمدند وگزارش دادند از منظم ترین موکب های بود که برپا شده بود  در مسیر نجف به کربلا و بطور شبانه روز خدمات خودش را به همه زوار ارائه می داد . در بخشهای مختلف غذا واسکان وپزشکی وخدمات درمانی وانواع واقسام خدماتی که زوار نیاز داشتند . این در حالی است که این عزیزان دو ماه تلاش کردند تا این موکب را بتوانند بر پا کنند.  جای تقدیر و تشکر دارد .  

پیامبر (ص) یک هدف اصلی را برای رسالتشان دارند و آن همان هدفی است که آیه قرآن می فرماید  ( لقد ارسلنا رسولنا بلبینات وانزلنا  معهم الکتاب والمیزان لیقوم الناس بلقسط ) بحث عدالت مطرح است . عدالتی که همه انبیاء پرچم دارش بودند اما به عنوان مصداق این عدالت پیامبر مواردی را ذکر می کند می فرماید :(انی بعطو لا وطم مکارم الاخلاق ) من برانگیخته شدم تا مکارم اخلاق را بین افراد بشر زنده کنم .

اخلاق ورفتار به چند دسته تقسیم می شود . یک وقت شما  یک قوم خاصی را می بینید که اخلاق خاصی را برای خودش دارد اخلاق مربوط به آن قوم است .ایرانی ها چه بسا به خاطر ایرانی بودنشان یک رفتارواخلاق خاصی دارند . اصفهانی ها یک اخلاق خاصی دارند . غربی ها اخلاق خاصی برای خودشان دارند .  وخودشان به اخلاق ورفتارشان پای بند هستند .

اما یک سری خلقیات ما داریم که این خلقیات هیچ ارتباطی به یک گروه ویک فرقه یک محله ندارد .  حتی این اخلاقیات مال یک زمان نیست ، اخلاقیاتی است که به اصل انسانیت انسان برمی گردد . هر کس انسان باشد این اخلاق را باید داشته باشد  و این اخلاق را دارد . این راما اخلاق پسندیده ومکارم اخلاق هم می گویم .

پیامبرمی فرماید : من برانگیخته شدم تا این اخلاق ، اخلاق انسانی ،حتی اگر کسی کافرباشد این اخلاق برای او پسندیده است (انی بعطو لا وطم مکارم الاخلاق ) من مبعوث شدم تا مکارم اخلاق را زنده کنم .

 پیامبر مبعوث شد تا انسانها را از بردگی طاغوت وطاغوت صفت ها نجات دهد .پیامبر برانگیخته شد ،تمام سختی  ها را هم بجان خرید تا بتواند بشر را از بردگی نفس ازبردگی درون واز بردگی بیرون آزاد کند . پیامبر برانگیخته شد تا انسانها را همه با هم برادر کند .به جای اینکه به جنگ با همدیگر بپردازند انسان ، زندگی کنند وبرادر باشند . پیامبر بر انگیخته شد تا انسانها را کنار یک کلمه جمع کند ( قولو لا اله الله تفلحو )

 یک کلمه من از شما ها می خواهم که بگوید وآن کلمه لا اله الی الله است ،که معانی خواص خودش را دارد .کسی که خود را بنده خدا بداند از بندگی هر چیز دیگر آزاد شده است ،کسی که خود ودیگران را ، بنده خدا بداند ،کسی که طبیعت را ملک خدا بداند ، به محیط زیست خیانت نمی کند ،به وحوش خیانت نمی کند ، به آب وخاک خیانت نمی کند ، به انسانهای که حکم برادرش را دارند خیانت نمی کند . چرا ؟ چون همه اینها را ملک خدا می داند.

کلمه لا اله الی الله فقط یک کلمه نیست که بر زبان جاری شود بلکه باید این کلمه در جامعه نمود داشته، باشد در رفتار نمود داشته باشد .همانطوری که خود پیامبر (ص) و خاندان مبارکش این کلمه را مجسم کردند در روز گار خودشان وحتی یک ثانیه هم از آن فاصله نگرفته اند  حتی اگر مظوم واقع شدند ، شهید شدند و آزار واذیت بسیار را تحمل کردند، اما از این کلمه شریفه فاصله       نگرفته اند. 

هفته آینده مناسبت شهادت رسول خدا ،شهادت امام مجتبی ، امامی که عمر خودش را صرف محرومین وفقرا ومظلومین نمود وکریم اهل بیت لقب گرفت . حلم وبرد باری آن حضرت زبان زد خاص و عام شد .و شهادت امام رضا که علم ودانش خودش را به قدری آشکار کرد که عالم اهل بیت لقب گرفت .

من این شهادت ها را خدمت همه شما خواهران وبرادران عزیز تسلیت عرض می کنم . وانشالله امیدواریم که در این ایامی که هستیم ، به دعایشان به برکتشان به عظمتشان خداوند ،هم وغم وهزن اندوه  وگرفتاری را از جامعه اسلامی بر طرف بفرماید  .

خدایا شر دشمنان اسلام به خودشان باز گردان ......

دسته بندی: 
  • مدیریت جاری
  • مدیریت جمعه
  • خطبه های نماز جمعه

نظرات (0)

نظر خود را ثبت کنید.