حجت الاسلام باقریان :جشن گلریزان، تجلی اجرایی دستور دینی انفاق است-(1395/03/28)

ماه مبارک رمضان که فرا می‌رسد در کنار تمام ویژگی‌های این ماه بزرگ بیش از هر زمان دیگری واژه‌ای به نام جشن گلریزان را می‌شنویم جشنی که از سنت‌های باقی مانده از قدیم الایام است و در آن برای افراد نیازمند و بخصوص زندانیان جرایم غیر عمد کمک، پول و سایر مایحتاج جمع می‌شود و بارها شندیده‌ایم که در این ماه چگونه بسیاری از مردم آن‌هم از قشرهای مختلف در آزادکردن زندانیان نیازمند شریک هستند و در این میان ستاد دیه به عنوان یک تشکل مردم نهاد که مشارکت مردمی در آن حرف اول را می‌زند همه ساله در ماه مبارک رمضان و البته در دیگر ماه‌های سال با بهره‌گیری از ظرفیت‌های مردمی به این مقوله مهم یعنی آزادی زندانیان می‌پردازد و نمونه‌ای موفق از فعالیت در زمینه رسیدگی به امور زندانیان است که همواره نیازمند نگاه ویژه خیرین و مردم نیک اندیش ایران اسلامی است.
به گزارش خبرنگار ایمنا از شهرستان لنجان، امام جمعه زرین شهر در نهمین جشن گلریزان شهرستان لنجان اظهار کرد: همانند سال‌های گذشته رهبر معظم انقلاب اسلامی امسال نیز جزء نفرات اول در روشن کردن چراغ همیاری و کمک به زندانیان جرایم غیر عمد بودند، که این خود نشان از اهمیت انفاق و کمک در زمینه آزادی تعدادی از زندانیان غیرعمد است.

وی با اشاره به اینکه آیین سنتی گلریزان در اصل بر اساس نگاه قرآن به انفاق و کمک به نیازمندان شکل گرفته است، افزود: در قرآن 42 بار از کلمه انفاق نام برده شده و ما به‌عنوان شیعه مسلمان، بزرگ مردانی همچون مولای متقیان علی(ع) را در مکتب خود داریم که در انجام کار خیر همیشه پیش‌قدم بوده‌اند و ما نیز باید تلاش کنیم در جهت رفع نیاز نیازمندان گام برداریم چرا که گلریزان تجلی اجرایی دستور دینی انفاق است.
حجت الاسلام قاسم باقریان تصریح کرد: این مفهوم که تجلی اجرایی دستور دینی انفاق است، ساز و کار حمایتی متناسب با فضای اجتماعی و فرهنگی زندگی گذشته ایرانیان و نهادهای اجتماعی از گذشته تا کنون است.

وی اضافه کرد: باید توجه داشت که گلریزان در جامعه پهلوانی نیز به معنای رایج اجتماعی آن زاییده فرهنگ فتوت و پهلوانی مبتنی بر الگوهایی همچون پوریای ولی است که به واقع ریختن و ایجاد گل زندگی و امید در چله سرما رنج و سختی و گرفتاری است که با ریختن گلی از شاخسار زندگی خود باغ بقا و بهار وصل را به خانواده‌های در رنج هدیه می‌کنند از این رو همواره در آئین گلریزان به همت خیرین نگاهی ویژه معطوف بوده و هست.
امام جمعه زرین شهر با ابیات اینکه بازگشت زندانیان غیر عمد به آغوش خانواده‌هایشان لحظه‌ای غیرقابل توصیف است، یادآور شد: باید کمک کنیم تا بتوانیم افرادی که به صورت غیرعمد در زندان به سر می‌برند به آغوش خانواده برگردند چراکه خانواده زندانیان نیز در معرض آسیب‌های اجتماعی بسیاری قرار دارند.
در ادامه این آئین یدالله سعیدی رئیس زندان شهرستان لنجان ضمن تعریف جرایم غیر عمد، گفت: ما دو دسته جرم داریم، یک دسته جرایمی هستند که به طور عمد و با قصد مجرمانه رخ می دهند و  دسته دیگر جرایم غیرعمد هستند که از باب حادثه مانند مهریه، نفقه، بدهی‌های مالی و تصادفات به وقوع می پیوندند.

وی افزود: زندانیان جرایم غیرعمد از بد حادثه گرفتار شده‌اند و ما معتقدیم که زندانیان جرایم غیرعمد که سابقه شرارت ندارند و به زندان افتاده‌اند را با اصلاح و تربیت از زندان به جامعه برگردانیم زیرا آنها هم بخشی از جامعه‌اند.
رئیس زندان شهرستان لنجان با اشاره به زندانیان جرایم غیر عمد شهرستان لنجان، تصریح کرد: محکومان مالی موجود در زندان شهرستان لنجان بالغ بر 26 نفر هستند که از این تعداد 12 نفر پرداخت مهریه بالغ بر815 عدد سکه بهار آزادی را بر عهده دارند و  یک میلیارد ریال نیز بابت نفقه باید پرداخت کنند.
وی اضافه کرد: از این تعداد محکومان جرایم غیر عمد 3 نفر بابت پرداخت دیه تصادف به مبلغ 4 میلیارد ریال در زندان حضور دارند و 12 نفر به دلیل چک و یک نفر سفته می‌باشند که بدهی آنها به مبلغ 8 میلیارد ریال می‌باشد.
سعیدی با اشاره به وضعیت نابسامان زندان شهرستان لنجان، ادامه داد: زندان یک واقیت تلخ است که باید آن را پذیرفت و به نوعی توسعه فضای فیزیکی زندان امری ضروری است، بخصوص زندان شهرستان لنجان نیازمند توسعه فیزیکی اس چرا که یکی از اسفناکترین زندان‌های استان از نظر فیزیکی و زیرساختی به شمار می‌اید.

وی عنوان کرد: زندان شهرستان لنجان از فضای فیزیکی نامناسبی برخوردار است، از طرفی باید دو حوزه بخش مرکزی و باغبادران را پوشش دهد که به دلیل کمبود فضای فیزیکی زندانیان جرایم عمد و غیر عمد در کنار یکدیگر نگهداری می‌شوند که این مسئله مشکلات شخصیتی فراوانی را به همراه دارد از این رو امیدواریم با کمک مسئولین و خیرین قطعه زمینی که برای احداث زندان شهرستان در نظر گرفته شده است را تجهیز و در آینده‌ای نزدیک شاهد بهره‌برداری آن باشیم تا شرایط نگهداری زندان این شهرستان نیز به شرایطی مطلوب برسد./

دسته بندی: 
  • مدیریت جاری
  • ادارات و نهادها

نظرات (0)

نظر خود را ثبت کنید.